Skip to content

17 Ridge AvenueNeptune, NJ 07753

Built 2015

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Sep 29, 2010

Property Information

Block504
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class35
DescriptionTERN/TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
75%
Improvement Value:$37,900
25%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,504-3.0%
2024$2,583+13.3%
2023$2,280-7.2%
2022$2,457+6.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

DeedBook 8853, Page 209NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2010

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 8766, Page 4617