Skip to content

515 Woodmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Jun 6, 2020

Property Information

Block5101
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,300
75%
Improvement Value:$144,500
25%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+11.4%
2024$7,887+3.3%
2023$7,639+26.3%
2022$6,047-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9421, Page 132Recorded6/16/2020

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8304, Page 9001

Property Built

Built

Year Built: 1957