Skip to content

320 Beverly WayNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block5311
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,092
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,800
63%
Improvement Value:$215,600
37%
Total Assessment$582,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+9.6%
2024$8,178+8.8%
2023$7,518+17.1%
2022$6,418-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 8493, Page 2623

Property Built

Built

Year Built: 1956