Skip to content

442 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block5102
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
59%
Improvement Value:$238,100
41%
Total Assessment$585,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,764+8.3%
2024$9,019+5.5%
2023$8,549+14.5%
2022$7,466-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,900

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9287, Page 7720NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8826, Page 8912

Property Built

Built

Year Built: 1962