Skip to content

402 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block5102
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-BG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
67%
Improvement Value:$145,500
33%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+9.5%
2024$7,145+5.0%
2023$6,804+7.0%
2022$6,360-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8037, Page 8387

Property Built

Built

Year Built: 1964