Skip to content

404 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1948

Last Sale Price
$454,500
Last Sale Date
Nov 11, 2011

Property Information

Block5102
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,209
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
50%
Improvement Value:$344,100
50%
Total Assessment$691,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+6.7%
2024$10,856+6.8%
2023$10,166+12.3%
2022$9,054-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$454,500
DeedBook 8917, Page 8617

Property Built

Built

Year Built: 1948