Skip to content

525 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block5104
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
53%
Improvement Value:$302,800
47%
Total Assessment$644,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+22.3%
2024$9,418+16.0%
2023$8,120+13.6%
2022$7,148-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 9452, Page 2932Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$279,500
DeedBook 8935, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1961