Skip to content

421 Moore RoadNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block5002
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
60%
Improvement Value:$200,600
40%
Total Assessment$500,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+9.6%
2024$7,851+0.4%
2023$7,818+4.4%
2022$7,487+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 9487, Page 6293Recorded3/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957