Skip to content

440 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block5106
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
61%
Improvement Value:$221,800
39%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441+8.5%
2024$8,705+11.4%
2023$7,816+3.5%
2022$7,549-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 9317, Page 3684Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957