Skip to content

404 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5106
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,700
66%
Improvement Value:$199,900
34%
Total Assessment$587,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,151+9.8%
2024$8,336+3.1%
2023$8,086+18.7%
2022$6,814-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972