Skip to content

436 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1929

Last Sale Price
$434,500
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block5106
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2UG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,700
53%
Improvement Value:$349,800
47%
Total Assessment$737,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,163+7.7%
2024$10,361+14.9%
2023$9,018+12.1%
2022$8,048-7.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$434,500
DeedBook 8885, Page 9902

Property Built

Built

Year Built: 1929