Skip to content

422 Glenmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block5107
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,705
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
57%
Improvement Value:$255,200
43%
Total Assessment$597,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+8.3%
2024$8,783+12.5%
2023$7,804+4.2%
2022$7,487-2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956