Skip to content

317 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block5203
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,689
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,800
61%
Improvement Value:$284,500
39%
Total Assessment$727,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+9.4%
2024$9,615+13.3%
2023$8,488+23.8%
2022$6,858-14.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5392, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1951