Skip to content

142 Division StNeptune, NJ 07753

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block510
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
DescriptionROOMING HOUSE
Dwellings4
ZoningR7.5
Sq Footage2,464
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,200
55%
Improvement Value:$314,800
45%
Total Assessment$706,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+9.7%
2024$10,318+24.1%
2023$8,315+8.8%
2022$7,640+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 8237, Page 939Recorded6/2/2003

Property Sale

Sale
$56,500

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 8064, Page 9657NU CodeUndivided interest (8)Recorded11/30/2001

Property Sale

Sale
$14,022
DeedBook 5283, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1904