Skip to content

318 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$217,800
Last Sale Date
Jan 1, 2001

Property Information

Block615
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionRT 35 AUTO SALE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,800
81%
Improvement Value:$86,500
19%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+7.6%
2024$5,871+10.3%
2023$5,323-0.2%
2022$5,335-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$217,800

From:

To:

DeedBook 8010, Page 1739NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 1960