Skip to content

7 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block502
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionBREEZYS BACKYAR
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage2,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
57%
Improvement Value:$193,300
43%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+7.6%
2024$6,413+3.3%
2023$6,206+8.9%
2022$5,700-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9242, Page 5033Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$87,300

From:

To:

Sq Ft2,569DeedBook 5451, Page 899NU CodeAffiliated entity (3)Recorded10/17/1995

Property Sale

Sale
$96,574

From:

To:

Sq Ft2,569DeedBook 5445, Page 543NU CodeAffiliated entity (3)Recorded9/22/1995

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4963, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1940