Skip to content

25 Hillside RdNeptune, NJ 07753

Built 2007

Last Sale Price
$1,699,000
Last Sale Date
Nov 8, 2007

Property Information

Block5110
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,495
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,000
50%
Improvement Value:$782,200
50%
Total Assessment$1,553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,244+9.9%
2024$24,789+5.4%
2023$23,513+1.7%
2022$23,112+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,699,000
DeedBook 8691, Page 8871

Property Built

Built

Year Built: 2007