Skip to content

724 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block5110
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,602
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$433,300
65%
Improvement Value:$229,600
35%
Total Assessment$662,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+9.5%
2024$9,361+6.9%
2023$8,758+7.2%
2022$8,171-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft1,602DeedBook 9774, Page 197Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8982, Page 9410

Property Built

Built

Year Built: 1969