Skip to content

430 Brighton AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block5110
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/4/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,500
66%
Improvement Value:$124,000
34%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342-2.8%
2024$6,525-1.6%
2023$6,631+6.6%
2022$6,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,275DeedBook 9769, Page 1342Recorded12/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956