Skip to content

704 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block5110
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$679,200
72%
Improvement Value:$259,200
28%
Total Assessment$938,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,889+19.1%
2024$13,345+29.2%
2023$10,328+1.6%
2022$10,162+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 9236, Page 2968Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9065, Page 3556

Property Built

Built

Year Built: 1978