Skip to content

3 Pinewood DrNeptune, NJ 07753

Built 1980

Last Sale Price
$988,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block5111
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-F-CONTE-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$681,600
69%
Improvement Value:$300,300
31%
Total Assessment$981,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,097+17.5%
2024$14,555+43.4%
2023$10,151+1.6%
2022$9,995+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$988,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9658, Page 7878Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$716,000
DeedBook 8670, Page 9198

Property Built

Built

Year Built: 1980