Skip to content

626 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block5111
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$761,600
54%
Improvement Value:$636,100
46%
Total Assessment$1,397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,269+21.4%
2024$19,987+21.5%
2023$16,456+2.9%
2022$15,993+53.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 9269, Page 4669NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1931