Skip to content

646 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1924

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block5111
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-OLD-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,469
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,500
69%
Improvement Value:$194,200
31%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856-3.0%
2024$11,197+20.7%
2023$9,276+4.1%
2022$8,910+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 9426, Page 8310NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5392, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1924