Skip to content

1210 Embury AveNeptune, NJ 07753

Built 1916

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block511
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SCBS 8/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
58%
Improvement Value:$115,200
42%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,630+17.0%
2024$3,959+51.9%
2023$2,605+11.9%
2022$2,328+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9595, Page 7412Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 8127, Page 2004NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2002

Property Sale

Sale
$15,100

From:

To:

Sq Ft597DeedBook 8005, Page 7700NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 1916