Skip to content

1323 10th Ave 1/2Neptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block515
Lot47
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage789
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
70%
Improvement Value:$105,900
30%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+19.1%
2024$4,602+29.1%
2023$3,563+8.6%
2022$3,281+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950