Skip to content

1225 Embury AveNeptune, NJ 07753

Built 1941

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block503
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
59%
Improvement Value:$128,900
41%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+14.0%
2024$4,728+52.3%
2023$3,104+13.9%
2022$2,726+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9195, Page 2232NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$128,750
DeedBook 8604, Page 4552

Property Built

Built

Year Built: 1941