Skip to content

309 Woodmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2015

Property Information

Block5202
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
62%
Improvement Value:$214,700
38%
Total Assessment$562,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+8.7%
2024$8,615+7.0%
2023$8,051+14.3%
2022$7,044-6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973