Skip to content

201 Valley RdNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block5321
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
58%
Improvement Value:$252,000
42%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+1.5%
2024$9,956+26.9%
2023$7,843+9.2%
2022$7,180+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 9181, Page 8066NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 5295, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1965