Skip to content

315 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block5203
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
53%
Improvement Value:$311,600
47%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+7.7%
2024$9,574+15.6%
2023$8,283+14.0%
2022$7,265-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 9072, Page 6075

Property Built

Built

Year Built: 1961