Skip to content

306 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$151,200
Last Sale Date
Jan 11, 1994

Property Information

Block5310
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,100
63%
Improvement Value:$241,800
37%
Total Assessment$659,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+9.8%
2024$8,815+5.0%
2023$8,395+21.2%
2022$6,926-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$151,200
DeedBook 5281, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1955