Skip to content

317 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block5311
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-2DG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,457
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,600
62%
Improvement Value:$262,100
38%
Total Assessment$689,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+9.5%
2024$9,245+11.5%
2023$8,291+22.5%
2022$6,767-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 9688, Page 1417Recorded5/14/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 9119, Page 6346NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920