Skip to content

18 Benton PlNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block5401
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,800
59%
Improvement Value:$428,000
41%
Total Assessment$1,033,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,623+1.3%
2024$14,432+28.2%
2023$11,254+7.8%
2022$10,435+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998