Skip to content

437 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1984

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block5401
Lot47
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-BIG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$792,000
71%
Improvement Value:$319,500
29%
Total Assessment$1,111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,637+30.2%
2024$11,239-1.2%
2023$11,374+16.6%
2022$9,758+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 9318, Page 9252NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1984