Skip to content

214 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Nov 13, 1997

Property Information

Block5403
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
59%
Improvement Value:$277,700
41%
Total Assessment$673,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+3.7%
2024$10,408+7.6%
2023$9,669+16.8%
2022$8,281-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5669, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1987