Skip to content

6 Cliffwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block5403
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-BG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,100
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,200
63%
Improvement Value:$219,000
37%
Total Assessment$588,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,594+8.9%
2024$8,813+5.7%
2023$8,340+16.1%
2022$7,184-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9236, Page 7404Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5259, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1965