Skip to content

121 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block5405
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
64%
Improvement Value:$196,900
36%
Total Assessment$544,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+9.0%
2024$8,308+6.7%
2023$7,786+14.6%
2022$6,795-6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 9717, Page 7814NU CodeFamily (1)Recorded12/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960