Skip to content

113 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 1, 1996

Property Information

Block5405
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,500
60%
Improvement Value:$210,400
40%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+8.9%
2024$7,804+11.7%
2023$6,988+12.0%
2022$6,240-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5546, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1961