Skip to content

117 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block5405
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,700
54%
Improvement Value:$298,700
46%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+7.4%
2024$10,085+18.1%
2023$8,539+14.0%
2022$7,491-5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969