Skip to content

122 Clinton PlNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block5411
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
68%
Improvement Value:$183,700
32%
Total Assessment$579,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+2.3%
2024$9,700+26.4%
2023$7,677+9.1%
2022$7,038+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 9323, Page 1560Recorded12/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5039, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1954