Skip to content

2 Vernon AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block5411
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
57%
Improvement Value:$224,400
43%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+0.6%
2024$9,864+26.8%
2023$7,782+9.5%
2022$7,104+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960