Skip to content

350 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block602
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,536
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
48%
Improvement Value:$216,500
52%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+10.7%
2024$6,048+28.5%
2023$4,706+9.9%
2022$4,280-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9605, Page 926Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9351, Page 5594NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001