Skip to content

1713 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block609
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
48%
Improvement Value:$205,700
52%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913-3.9%
2024$6,151+48.2%
2023$4,150+12.5%
2022$3,690+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 9636, Page 4487Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 9269, Page 6939Recorded1/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 8901, Page 8571

Property Built

Built

Year Built: 1955