Skip to content

314 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 14, 2012

Property Information

Block610
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,800
42%
Improvement Value:$369,400
58%
Total Assessment$642,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005+7.3%
2024$8,392+20.1%
2023$6,986+13.7%
2022$6,146+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8955, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1957