Skip to content

1810 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block615
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
52%
Improvement Value:$184,100
48%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179+11.8%
2024$5,528+23.1%
2023$4,490+12.3%
2022$3,999-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 9311, Page 7053NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950