Skip to content

229 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block611
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
66%
Improvement Value:$87,400
34%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+23.0%
2024$3,280+46.6%
2023$2,238+14.7%
2022$1,951+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 8063, Page 3511

Property Built

Built

Year Built: 1947