Skip to content

225 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1933

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block611
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
45%
Improvement Value:$201,100
55%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+14.2%
2024$4,683+45.8%
2023$3,212+11.7%
2022$2,876+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 9198, Page 3569NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1933