Skip to content

271 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block611
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
47%
Improvement Value:$229,600
53%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+9.8%
2024$6,586+52.1%
2023$4,330+12.9%
2022$3,834-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9322, Page 4907Recorded11/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 8006, Page 3149

Property Built

Built

Year Built: 2001