Skip to content

294 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block611
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
51%
Improvement Value:$197,100
49%
Total Assessment$399,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+12.5%
2024$5,234+37.8%
2023$3,797+14.2%
2022$3,325+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920