Skip to content

1827 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block615
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionMIDTOWN PARK
Dwellings0
ZoningCS
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,036+1.6%
2012$1,020+4.6%
2011$975+2.9%
2010$948+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 8851, Page 3341NU CodeGovernment (15)Recorded9/27/2010

Property Sale

Sale
$3,850

From:

To:

DeedBook 5708, Page 969NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/24/1998