Skip to content

1802 Mc Bride AveNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Price
$52,408
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block617
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 9/5/2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,218
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
55%
Improvement Value:$146,400
45%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766+12.9%
2024$5,107+32.9%
2023$3,844+11.7%
2022$3,440+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$52,408
DeedBook 8622, Page 8263

Property Built

Built

Year Built: 1932